Влада й перевізники не знайшли компромісу

незаконноСьогодні відбулися громадські консультації влади, громади й перевізників з приводу самовільного підняття цін на проїзд у маршрутних таксі. Ми зібрали коментарі учасників цього заходу, а також пропозиції громадськості щодо піднятої теми.

Mykola_OrlovМикола Орлов, керівник Аналітичного центру розвитку міста «ЗЕОН»:

Ці консультації можливі лише тоді, коли жодна із сторін нічого ще не порушила. Якщо порушила, а в даному випадку перевізники самовільно підняли ціну перевезення, то потрібно врегулювати цей момент і покарати винних. ЗАКОН має бути один і для всіх. Якщо перевізників не влаштовує ПОРЯДОК встановлення тарифу на перевезення, то нехай лобіюють його зміну, а не самовільно відіграються на пасажирах, приховуючи реальні свої доходи і возячи людей у переобладнаних вантажних бусах.

Кажуть, сьогодні перевізники доводили районному управлінню економіки, що у них водії отримують 5900 гривень і ці витрати внесені до тарифу. Хотілось би отримати підтвердження податкової, що з цих сум сплачені податки. Не бачу жодних підстав для консультацій з порушниками, якщо вони можуть надати лише свої часткові витрати і не підтверджені нічим доходи, адже всі ми знаємо, що обліку пасажирів в Рівненській області немає. Тому сьогоднішня нарада мала б відбутися у вужчому колі: перевізники-порушники, прокурор, транспортна інспекція, інспекція з цін, зам. голови ОДА, ДАІ. Всіх шантажистів – за борт за невиконання умов перевезення (якість маршруток, обов’язкова кількість рейсів, перевезення пільговиків, запізнення по графіку), оголошення нових тендерів і допуск на них учасників з інших областей України.

А.Бондарчук в ефірі на радіо МоріонЗдолбунівчанин Анатолій Бондарчук запропонував перш за все визнати, що тарифи піднято незаконно. Він навів свої алгоритми щодо врегулювання питання:

  1. 1. Визнати самовільно встановлені підвищені тарифи на перевезення пасажирів автобусами приміського та міжміського внутрішньообласного сполучення – незаконними.
    2. З 5 березня привести тарифи на перевезення пасажирів автобусами приміського та міжміського внутрішньообласного сполучення у відповідність до затвердженого у травні 2014 року розпорядження голови Рівненської ОДА «Про затвердження тарифів на перевезення пасажирів та багажу автобусами, які працюють у звичайному режимі руху, в приміському та міжміському внутрішньообласному сполученні, для суб’єктів господарювання усіх форм власності». У даному розпорядженні тарифи на перевезення пасажирів автобусами приміського та міжміського внутрішньообласного сполучення закріплені на рівні 0,30 грн. за 1 пасажиро-кілометр.
    3. Провести незалежний громадський аудит, щоб визначити реальний потік пасажирів на кожному з маршрутів приміського та міжміського внутрішньообласного сполучення.
    4. На основі проведеного аудиту сформувати економічно обґрунтований тариф.
    5. Провести громадські слухання щодо розміру тарифу.
    6. Прийняття розпорядження голови Рівненської ОДА про затвердження нових тарифів на перевезення пасажирів автобусами приміського та міжміського внутрішньообласного сполучення.

Також зеонівець і член ГМ ОПОРА Анатолій Бондарчук запропонував провести громадський аудит пасажиропотоку. На таку пропозицію перевізники обурилися:

– Я не пущу  до себе в автобус. Чому ви маєте в мене рахувати? – сказала одна із перевізниць.

 Коментує сам Анатолій сьогоднішню зустріч:

– На початку заходу голова Рівненської ОДА Віталій Чугунніков зазначив, що основною метою заходу є пошук компромісу між перевізниками та громадськістю. Також з боку адміністрації була озвучена позиція, що тарифи повинні бути прозорими.

По-перше, повністю підтримую ідею щодо пропозиції формування прозорих тарифів. Формування тарифів має відбуватися максимально прозоро і зрозуміло для громадян, які є безпосередніми споживачами послуг. Дві мої ключові пропозиції по формуванню прозорого тарифу: 1) провести незалежний громадський аудит, щоб визначити реальний потік пасажирів на кожному з маршрутів приміського та міжміського внутрішньообласного сполучення; 2) на основі такого аудиту сформувати економічно обґрунтований тариф (припускаю, що на окремих маршрутах тариф може подешевшати, а десь збільшитися). Тут потрібно зрозуміти, що поки ми не дізнаємося, який реальний пасажиропотік на маршрутах, то говорити про прозоре формування тарифу неможливо.нарада перевезення

Ми ж не знаємо, чи всі перевізники закладають в свої розрахунки, які вони передають в адміністрації, реальну кількість пасажирів, яких вони перевозять. Ще одним гарним інструментом визначення реальної кількості пасажирів на маршрутах можуть стати квитки (можливо, щось на зразок єдиного квитка, який планується впровадити в Рівному).

Окрім цього, у результаті обговорення дійшов до того висновку, що кожен маршрут потрібно проаналізувати. Частину з них можна об’єктивно оптимізувати. Наприклад, якщо маршрутки на Рівне ходять через кожних 5 хвилин і вони напівпорожні, то потрібно оптимізувати маршрут, щоб маршрутка ходила через кожних 10 хвилин – і вона буде заповнена. І перевізнику добре, і для людей 5 хвилин суттєвої ролі не грають. Головне, знати розклад, і тоді можна планувати свій графік.

У результаті круглого столу якихось конкретних результатів досягнуто не було, перевізники визнають, що підняття цін незаконно, і вони наголошують на тому, що вимушені піднімати ціни і  що працюють у збиток. Наголошую, що громадськість не проти підняття тарифів (хоча це не добре, коли ціни на все ростуть, а заробітні плати – ні), ми за прозоре формування тарифу і за дотримання визначених законом процедур підняття тарифів (не самовільно, а, зрозуміло, після відповідного розпорядження голови ОДА).

Перевізники апелювали до підняття цін на бензин, слів прем’єра Яценюка про ненищення середнього бізнесу в країні, заборону перевірок і шкоду від їх простою для пенсіонерів та інвалідів, які не зможуть добратися до магазина й лікарні.

Запитання, яке щоразу виникало у повітрі про покарання за самовільне підвищення тарифів, щоразу заговорювалося.

Позиція голови Рівненської ОДА: 

«Це питання хвилює як підприємців, так і громаду. Сьогодні дуже складний час. Паливо коштує значні кошти. А з іншого боку – люди, в яких низька зарплата, не мають змоги оплачувати транспортні послуги. Ми повинні знайти компромісне рішення, – наголосив Віталій Чугунніков. – Потрібно виробити спільний меморандум, котрий би дав можливість працювати бізнесу, а люди отримали б належні послуги». 

Також голова ОДА додав, що громадськість спільно з перевізниками і управлінням інфраструктури та промисловості має напрацювати єдину Стратегію транспортних перевезень. «Має бути дієва Програма перевезень та прозорий механізм розвитку транспортної галузі на найближчі чотири роки», – наголосив Віталій Чугунніков.

kondrachuk_3Коментує голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук:

Я радий, що потрапив на цю зустріч, оскільки левова частка часу була витрачена саме на обговорення маршруту Рівне-Здолбунів. Проблема комплексна, я у своєму виступі наголосив, що виступаючі власники маршрутів акцентують увагу на своїх витратах і забувають показати свої доходи. Квиток при вході має бути правилом. Показували таблиці, де прописане обґрунтування тарифу перевізників у 50 копійок за кілометр+ПДВ. Фігурували суми у 5900 грн.зарплати чи то на одного водія, чи то на декількох (толком ніхто не пояснив). Але даруйте, у нас в районі 33 перевізника і з них лише 4 платники ПДВ, чому ж всі той ПДВ у розрахунок включають? У нас в РДА немає навіть паспортів маршрутів, то який вплив може мати районна адміністрація на перевізників, якщо тендери проводить область, заключає угоди область.

ОДА пропонує 40 копійок за кілометр, перевізники не погоджуються. Я просив у своєму виступі дати інформацію, з якою зможу приїхати до здолбунівської громади  і подати однозначну зрозумілу інформацію: коли і яка маршрутка буде їздити, по якій ціні будуть возити пасажира і у якій маршрутці. Не секрет, що тендери виграють перевізники з одними бусами, новими, виблискуючими на сонці, а потім чомусь пасажирів возять на зовсім інших транспортних засобах. А це теж різні вартості придбання, інша амортизація…

Так от, я приїхав із цієї наради ні з чим. Мені немає, що сказати громаді. Єдине, що ще одна зустріч перевізників та обласної влади відбудеться, і, можливо, вона більше прояснить ситуацію.

Я роблю все, що в моїх силах, РДА написала п’ять листів –  в усі інстанції, які займаються питаннями перевезень. Чекаю відповідей. Але в одній інстанції вже сказали, що вони не розглядатимуть звернення від РДА, а тому ми звернулися, як громадяни.

Голова Здолбунівської райради Василь Тимощук (єдиний із голів райрад, який був на заході) звернув увагу на якість перевезення та  культуру водіїв, на факти викидання у прямому сенсі цього слова 80-річної бабусі з буса, на недотримання кількості заявлених рейсів (наб’ється битком -везу, напівпорожня – не їду):

– Хочу звернути увагу на те, що перевізників декілька десятків, а пасажирів сотні тисяч. Тому якщо ми говоримо про тариф, то спочатку треба визнати факт порушення і неповаги до пасажирів, а потім повертатися до ціни. Слушною також вважаю ідею, що паспорт рейса і схема руху були у кожного водія в маршрутці.

На завершення.

Юрій Путнік (мовою оригіналу, пропозиція озвучена у ФБ):

НАМ ПРЕДЛАГАЮТ Платить по 5- 10 грн за маршрутку!!!
ДАВАЙТЕ ТРЕБОВАТЬ ЭЛЕМЕНТАРНОГО ВЗАМЕН!!!!
– Опоздание по графику максимально допустимое +/- 30 секунд
– Время ожидания автобуса не более 5 минут,
– Никаких простоев, 30 минутных выжиданий, до наполняемости пассажиров в автобус до состояния консервной банки!
– Запретить контакт водителя с деньгами. Полный электронный учет средств.

ЗАПРЕТ ВЫПУСКАТЬ АВТОБУС НА ЛИНИЮ КОГДА В НЕМ:
– Грязные сиденья
– Порванные чехлы
– Неприкручени детали которые скрипят и болтаются
– Грязные окна
– Оторваные резинки на дверях

А также
Освобождение водителей В ТОТ САМЫЙ день, если:
– Пьяный
– Курит
– Хам
– Грязная одежда

А также:
Штраф предприятия (с денег владельца) в 1000000 грн за каждый:
– Выезд технически неисправного автобуса
– Махинации с документами (подписи медика, техника)

Я НИЧЕГО НЕ ЗАБЫЛ???



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети