Сільські ради плодять стратегії – близнюки і не червоніють

Ці люди вчора відзначали день місцевого самоврядування, обирали кращого поміж таких же як вони, отримували грамоти. Вони шановані в сільських громадах голови, а може й ні. Просто в селах не прийнято голосно виступати проти влади, навіть якщо вона очевидно неграмотна. Сьогодні третій допис на тему як села самі собі плани життя будували з допомогою районної влади, консультантів від влади і що з того вийшло. Просто хочеться нагадати, що існують всі ці слуги народу за наші гроші, наші – не державні, бо державні то і є наші. А от якби такий собі план розвитку, який дозволяють бездарно випускати у світ, написав би хтось із них наприклад на якомусь із заводів Ахметова. От  цікаво де б ми вже знайшли того чи ту голову :). А тут можна. Державне ж то нічиє?

Продовжуємо аналізувати складні на перший погляд документи, які розробили наші сільські ради за участі членів консультаційно-координаційної ради, створеною районною радою та адміністрацією. В попередніх номерах ми знайомились із планами життя на найближчі 5 років Новомощаницької та Старомощаницької сільських рад, а також дізнались хто є головним натхненником цих творінь і кому вони взагалі потрібні чи то селам і громаді, а може обласній владі для легітимізації власних планів.

 Спасівська сільська рада. Теж вміють користуватись «козою» і плодити власні плани з чужих прикладів. Знайоме нам слово ВЕКТОР і тут служить вірним підтвердженням тому. В розділі Економічний потенціал розробники зазначають, що сільська рада не має значного туристичного потенціалу (див.п.5.2) і для фахівців із стратегії це означало би що цей напрямок є не перспективним для села, тому що для його розвитку потрібно задіяти багато ресурсів і це не гарантує позитивного результату. Погодьтесь розвивати туристичний напрямок легше біля гір, моря, долини нарцисів тощо ніж в селі яке не має цього. Але…Це знають фахівці і напевне не знають ті хто писав спасівський реферат. Тому що вже у розділі Порівняльні переваги під чиюсь диктовку чи потребу вже стверджується: «зростання популярності сільського,
зеленого, культурного туризму підкріплюватиметься на рівні сільської ради наявністю об’єктів архітектурної, історико-культурної спадщини…». А як же «сільська рада не має значного туристичного потенціалу??». Результатом розумових звершень розробників із Спасова та їх методологічних натхненників із Грушевського,14 стали висновки, що головним пріоритетом на найближчі 5 років є розвиток туристичного потенціалу. Причому зкопійовані вони з точністю один в один як і у попередніх сільрадах. Значить комусь то треба, що б у всіх сільрадах різко полюбили зелений, культурний :) туризм. Кому? Районній, обласній владі, розробникам стратегії розвитку області, координаційно-консультативній раді з  питань  місцевого самоврядування при голові обласної ради? ВСІ ФОТО збільшуються при натисканні на них.

 Глинська сільська рада. Затвердили стратегію 25.10.2012. Перші три розділи які стосувались опису громади та її аналізу – це найкраще із побаченого досі і таке відчуття що кращого варіанту може і не побачимо. Писала думаюча людина, яка добре знає сільську раду, її потреби. Вперше була зроблена спроба і в розділі СВОТ аналізу відійти від шаблонної таблиці та схем, що присутні у попередніх розробників. Технічно не зовсім це вдалось, а розділ порівняльних переваг нажаль теж переписаний такий же як у всіх. Розділ 7 «Бачення майбутнього» можна значно посилити і  додати родзинки. У 8 розділі  «Напрями та заходи» взагалі сир бор, частина заходів суто Глинські, частина відірвані від життя із знайомим нам інвестиційними буклетами та пільгами від сільської ради для нових інвесторів. Полінувались доопрацювати до кращого варіанту. Фінансових розрахунків забезпечення потреб в цьому варіанті стратегії теж не має, проте це перша сільська рада, робота якої, після консультацій із фахівцями ЗЕОНу, може самостійно бути доопрацьована до пристойного документу. Приємна несподіванка.

Бущанська сільська рада. Перший розділ – списаний близнюк попередників, другий – історична довідка, третій  – статистика і аналіз лаконічно але пристойно. Свот-аналіз злегка причепурений шаблон. Стратегічна мета занадто широка і розмита, проте компоненти які обрані для її формулювання логічні і з них можна витягнути головне для формування мети. А то фраза «Бущанська сільрада є екологічно-чистим місцем проживання з чудовою природою….обрядами….з великою кількістю вільних робочих рук…» Невже сільрада ставить за мету мати багато безробітних, що живуть в живописному мальовничому селі. Заходи для реалізації стратегії теж вийшли міксом. За напрямком 1 «Розвиток територіальної громади» всі заходи «живі», близькі до потреб громади. Напрямки 2 «Стимулювання інвестиційної діяльності» та 3 «Розвиток туристичного потенціалу» штучні і переписані з «кози». Тут і міжнародні конференції в селі і будівництво рекреаційних зон і податкові пільги інвесторам. Таке враження що в перший напрямок вклали все те, що вважають реальним, решту перекопіювали для годиться, а в кінці навіть зберегли звідки копіювали (див. малюнок). Читаємо «Основними інструментами реалізації стратегії сталого розвитку ТАЙКУРІВСЬКОЇ сільської ради….» Сідайте, двійка.

Здовбицька сільська рада. Село з населенням у 5300 чоловік, з молодим прогресивним головою і така Стратегія. Закриваю титулку на якій пише чиї це плани і не вгадаєш що це Здовбиця. Тому що без видумки, без креативу, новинок. А так як у всіх. Щось копійоване  (з Тайкурів знову)– вступна частина, мета написання, 2,3 напрямки, заходи…жаль, щось злегка створене – дитячий майданчик, спортивний майданчик, а де чому і для чого то і не видно. Відбули номер, а не попрацювали. А для чого тоді були громадські обговорення, проект розвитку сільських територій у 2010му, візуальна діагностика потреб, ініціатив та гордості у 2011 му? Забули, не врахували, не подумали… При тому що сільський голова, Юрій Анатолійович, ще й заступник керівника Рівненського обласного відділення Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, член Координаційно-консультативної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради, то у вас мала бути одна із найкращих Стратегій. І чому ми не чули про збори ініціативної групи, про те що ця робота ведеться. Не було, не велась. Один кабінет, один файл, одна людина. А в селі 5300 людей і це розроблятись мало з ними і для них. Для нас.

Дерманська Друга сільська рада. Шаблонно, сіро, безбарвно, із рідкими власними «включеннями» в «козу». Ні думками ініціативної групи, ні власною індивідуальністю навіть не пахне.

Мізоцька селищна рада. Вперше бачимо герб, структуру і зміст роботи. Розробники наводять у вступній частині речі, які дають уявлення дійсно про стратегію саме сталого розвитку. Вперше наведено скільки чоловік із громади взяли участь в створенні документа і наведені персонально. Індивідуальний підхід авторів видно до розділу «Порівняльних переваг» в якому знову зявляються стандартні фрази які підводять під те, щоб громада обрала   ті самі стратегічні напрямки як і всі інші сільради. Стратегічна мета Мізоча , т.то кінцева мета яку буде досягнуто коли все заплановане буде здійснено, розчарувала «мета – бути найближчим до обласного центру екологічно-чистим місцем проживання та розвиненим сільським економіко-культурним центром».  Чим ви відрізняєтесь цією метою від будь-кого іншого? І до чого тут територіальна близькість до обласного центру, вона ніяким чином не зміниться чи буде розроблена і виконана Стратегія чи ні. Мізочани перші хто згадав і про актуалізацію стратегії. Цифр і фінансів ніхто теж не рахував, проте загальний рівень побаченого  дуже не поганий і при доопрацюванні цілком претендуватиме на реальний план життя селища до 2017 року.  Вдруге після Глинська, приємна несподіванка.

Вчитись, вчитись і ще раз вчитись як казав класик революції, яка досі сидить у багатьох совдеповських  головах!!

 



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети