На конкурс «Візитівка Здолбунівщини»: Меморіальний комплекс “Героям Гурбинської битви”

На конкурс “Візитівка Здолбунівщини”:Меморіальний комплекс “Героям Гурбинської битви”

Автор:Інна Рудик

Ви воювали як могли і вміли
Життя за Україну віддали,
Зберегти волю ви не мали сили
Зате безсмертя вічне зберегли

Гурби, Гурби, ви наша честь і слава
Гурби, Гурби, ви незабутні літа.
Гурби, Гурби, ви наша доля кривава.
Гурби, Гурби, ви гірка пам’ять свята.

гурби3

На теренах української історії двадцятого століття сталася трагедія, її назва – Гурбенська битва. Це увіковічений героїзм і звитяга українських борців за свободу. Героїв які віддали найцінніше, що мали – своє життя. І їх жертва була не марна, Україна – вільна держава.
Так, у 1944 році тут точився один з найкривавіших боїв у історії УПА . Відбувся він наприкінці квітня 1944 року на межі сучасних Рівненської та Тернопільської областей. В лісі, поблизу нині неіснуючого села Гурби, у смертельному бої зійшлися 5 тисяч вояків УПА та понад 35 тисяч бійців каральних загонів НКВД, прикордонників, охорони тилу, котрих підтримувала авіація, танки, бронепотяг, артилерія. Найзапекліші бої відбулися 21-25 квітня 1944 року. Проявивши небачений героїзм, знищивши понад 900 окупантів, підбивши 5 танків, загони повстанців прорвали кільце переважаючих сил ворога та вийшли з оточення. Відтоді у місцевих лісах було знайдено чимало безіменних могил, у яких поховані полеглі у боях Гурбенської битви. Гурби – яскравий, але трагічний приклад нездоланності духу українського народу.
гурби1
І ось через пів століття, вже у вільній Україні, спільними зусиллями громадськість Рівненщини вирішує вшанувати пам’ять Герої Гурбенського бою.
У результаті чого у 2005 році відкрив свої двері для паломників Свято-Воскресенський чоловічий монастир на Повстанських Могилах. Відвідати святиню приїздять люди не тільки з з усіх куточків країни та з поза її меж. Адже це місце наповнене Вірою в краще майбутнє своє і своєї держави. Духовним, благодатним наповненням Гурбенського монастиря становить образ вмч. Варвари з часткою її святих мощей.
гурби2
На свято Покрови 2006 року відбулося відкриття першої черги Пантеону Героїв та перепоховання останків загиблих вояків УПА і солдатів. Через рік відбулося відкриття другої черги Пантеону Героїв та перепоховання ще двох знайдених останків та встановлення колони зі скульптурою Божої Матері – Покрови. Колона Божої Матері являє собою шестиметрову вертикальну основу, обкладену сірим гранітом і триметрову скульптуру Божої Матері. Нині всього 29 останків перебуває в Пантеоні, хоча перша черга розрахована на 120 загиблих.
гурби12

гурби4
Також на Гурбах насипано козацькі кургани і встановлено хрести, облаштовано джерело Святої Великомучениці Варвари. Багато років з нього б’є цілюща кришталево чиста свята вода, яка, за молитвами Святої Великомучениці Варвари, несе людям благодать та зцілення від недугів.
гурби5

гурби6
У 2011 році, з благословення настоятеля Гурбенського монастиря ієромонаха Нифонта, на Гурбах побудовано музей-криївку УПА. Саме у таких криївках не згасав вогонь свободи та незалежності, саме з таких криївок розповсюджувалась агітація та диверсії проти радянських окупантів, саме у таких криївках знаходили кінець свого життєвого бойового шляху сотні вояків УПА.
гурби8

гурби9

гурби10
У 2012 році закладено наріжний камінь під будівництво на території монастиря дерев’яного храму святині на честь Воскресіння Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа і сьогодні ще триває.
гурби11
У 2012 році був започаткований фестиваль-реквієм «Герої Гурб». Захід має національно-патріотичне спрямування та присвячується бою під Гурбами і пам’яті загиблих героїв, які боролися за незалежність України.
До урочища Гурби щорічно на третій день Пасхи, з’їжджаються люди, щоб вшанувати пам’ять Героїв, які поклали голови в бою за Україну. Минулого року, тисячі людей мали змогу долучитися до спільної молитви та вшанувати пам’ять не лише тих героїв, що загинули в той час, а і віддають своє життя за мир в Україні і нині. Мова йде про Героїв Небесної сотні та учасників антитерористичної операції.

гурби12

Використанні джерела:
1.gurby-monastyr.org.ua
2.monastyr.rv.ua
3.risu.org.ua
4.uk.wikipedia.org
5.ogo.ua
6.lib.ukrsd.com.ua
7.www.rv.gov.ua



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети