Електронний квиток Укрзалізниці: гроші коштує реальні, а подорож може стати віртуальною

квитки_2Лист до ЗС: Доброго дня шановні колеги !

Взявши участь у двох денній зустрічі – семінарі «Громадські інформаційні центри у Вінницькій, Закарпатській, Львівській та Рівненській областях ІІ етап». Вирішила на собі перевірити надання електронних послуг з продажу квитків у ПРИВАТ 24, адже за декілька днів плануємо відкривати Громадський інформаційний центр у місті Сарни, де одним з видів надання електронних послуг буде допомога у замовленні електронних квитків. – Так, квиток Львів – Рівне на 02.10.2014р. з відправленням о 16:50 годин замовлений, код отриманий, залишилося тільки роздрукувати на вокзалі . Як завжди людський фактор, змінилися плани, повертатися довелося раніше на 7 годин від відправлення потягу. Львівський вокзал 9:00 – роздрукувавши раніше замовлений електронний квиток, намагалася здати чи переоформити в касі , на що отримала відповідь по даному електронному квитку я отримаю повернення тільки 1 гривню 54 копійки. Звичайно квиток я залишила собі . Придбавши новий проїздний документ на цей самий потяг тільки з відправленням о 9:50 годин 02.10.2014 року, та з великим розчаруванням повернулася додому. Шановні ЗЕОНІВЦІ прошу вас допомогти людям, як я, не потрапляти в халепи.

 Олена Абрамович м.Сарни

Історія цікава і повчальна тому що ера електронних послуг  у самому розпалі і багато хто з українців якщо ще не користувався такими послугами то вже чув про них і приміряв на себе.

Почалась ця історія ДО початку львівського семінару. Кожен із учасників визначався яким буде їхати транспортом і як замовлятиме квитки. Олена обрала варіант замовлення через систему Приватбанк. У скільки їй обійшовся квиточок дивимося:

Отже її затрати склали вартість квитка+сервісний збір Укрзалізниці+комісія банку. Разом заплатила Олена за подорож рівне-Львів 74 гривні 60 копійокобмін квитка_1 обмін квитка_5обмін квитка_7

Інший учасник купував за 1 день до відправлення потягу квиточок в касі у м.Здолбунів і заплатив близько 54 гривень, а також взяв квиточки на зворотній шлях для себе до Здолбунова і ще для однієї учасниці до Рівного. Але про квиточки на зворотній шлях ми поговоримо пізніше.

У Львові стало зрозуміло що часу вільного виявилось більше і повернутися додому можна раніше. Тому пішли о 9-й ранку обмінювати квитки. УВАГА! На той самий потяг, швидкісний Львів-Рівне, лише з часу відправлення 16.50 на 9.50. На вокзалі м.Львів ми були за 7,5 годин до часу відправлення потягу на який всі купляли квиточки на 16.50.

На вокзалі з’ясувалось, що такого поняття як ОБМІН не існує. Є лише ПОВЕРНЕННЯ і ПРИДБАННЯ нового квитка. Дивно, адже один і той самий потяг, один і той самий напрямок, одна і та ж сама кишеня Укрзалізниці, а обміняти не можливо.

Добре, починаємо процедуру повернення. Нам двом зробити це легше, у нас квитки на руках, а Олені потрібно ще роздрукувати свій квиток, щоб…тут же його повернути. За купівлю нових квитків на ранішній рейс ми ДОПЛАТИЛИ до станції Здолбунів 4 грн 10 копійок, до станції Рівне 4 грн 25 копійок комісійного збору. Отже наші витрати склали 15 хвилин часу і по 4 гривні з копійками грошей.

Пригоди Олени були такими: Повернення її електронного квитка матеріалізованого у роздрукованому варіанті виявилась складнішим процесом. Вся справа, наскільки ми зрозуміли в тому, що вона оплачувала його не готівкою, тому їй НЕ МОЖУТЬ повернути готівку, а можуть повернути протягом МІСЯЦЯ на картку, з якої вона оплачувала квиток, суму, яка згідно правил повернення квитків за час менший ніж 9 годин до відправлення потяга складає…аж 1 гривню 54 копійки.

Зачекайте, але ж безготівкова  готівкова кишені – це кишені одної і тієї ж установи Укрзалізниці. Чому не можна з готівкової кишені віддати людині кошти, якщо вона поклала ці гроші в іншу-безготівкову кишеню??

Здача такого квитка, заповнення формулярів і місячне очікування півтори гривні протягом місяця виглядали малоперспективно, тому Олена придбала НОВИЙ квиток за готівку. А тут знову увага. Ціна всіх квитків, придбаних в один і той же час на потяг Львів-Рівне у всіх виявилась різною. Дивіться на фото. Ми розуміємо, що швидше за все справа у комісійному зборі, але повертаємось до нашого водорозділу-електронний і звичайний квитки. Ми в кінці підсумуємо загальні витрати.квитки_1

У вагоні потягу ми для інтересу запитали у пасажирів скільки вони заплатили за свої квиточки. Варіантів відповідей було багато. Отже у вагоні їхали пасажири зі Львова до Рівного на сусідніх місцях, які заплатили за свої квиточки від 47,35 до 61,85 грн. (На фото вище)

На наші запитання у касирів у вагоні щодо цієї ситуації вони лише усміхались і пожимали плечима. (Роз’яснення складових вартості квитка на фото нижче)обмін квитка_6

Звернулись ми за роз’ясненнями до квиткового касира у м.Здолбунів, яка дала ту ж відповідь, що і у Львові, «якщо ви хочете ПОВЕРНУТИ квиточок за 9 і менше годин до відправлення потягу то вам ми повернемо лише 1 грн 54 коп.» але тут же додала, «а для чого ви ПОВЕРТАЛИ квиточки, вони на один і той же потяг, треба було йти і сідати з ними і нічого не втратили би».

Цю частину фрази ми сприймаємо як швидше побутову практику і пораду ніж правило, адже якщо уявити, що всі місця у потязі були би зайняті, то нам би з купленими квиточками прийшлося би стояти 2,5 години , хоча провозити стоячих пасажирів у цьому потязі не передбачено. Ну і власне ми ж хотіли чистоти експерименту в рамках діючого законодавства.

Отже підбиваємо підсумки нашої подорожі.

Пасажир, що купував у касі квиточки витратила на подорож Рівне-Львів-Рівне із заміною квиточка у Львові на ранішній рейс 57 гривень+ 4,25 гривні доплати + 47.35 = 108,60 гривень

Наша Олена вклалась у такий бюджет, ризикнувши не встаючи з дивану придбати електронний квиток, до Львова 74,60+зі Львова 74,60+51.85=201,05

Зі Здолбунова витрати склали такі суми: до Львова 54+4,10 доплата за обмін+44,43 зі Львова = 102,53 грн

Робимо такі висновки:

1.Користуватись послугою придбання електронного квитка зручно і швидко, але дорого

  1. Здати електронний квиток, оплачений карткою і повернути собі кошти довго, незрозуміло, нервово

3.Обміняти електронний квиток на звичайний у ситуації коли потрібно відправитись іншим рейсом –  НЕМОЖЛИВО

  1. При поверненні (обміні) з пізнішого рейсу на раніший клієнтка втратила з 74,60 грн 73 грн,06 коп, в той же час при такому ж поверненні (обміні) звичайного квитка, придбаного у касі, втрати склали 4,25 грн.

Чим і як користуватись висновки робіть самі, так само як і висновки про те, як зацікавлена Україна і конкретно Укрзалізниця у впровадженні електронного урядування та електронних послуг. Бажаємо щоб за ваші реально заплачені гроші чи у касі залізничного вокзалу чи через свій ноутбук ваша подорож не закінчилась віртуально біля віконця касиру.White Pass & Yukon Route

Тепер деякі роз’яснення про загальний порядок придбання і повернення електронних квитків мовою офіційних джерел Укрзалізниці (сайту і коментарів посадовців залізничників)

 Начальник Південної залізниці Олександр Філатов, як правильно діяти, коли необхідно провести певні операції з залізничним квитком, а також чи підвищиться вартість проїзду в електричках. Джерело: http://www.slk.kh.ua/news/vlada/yak-povernuti_-obminyati-abo-zdati-zaliznichnij-kvitok.html

Гроші повернуть, якщо…

– В якій касі можна отримати білет, куплений через Інтернет?

– Роздрукувати й отримати оплачений через систему «Приват-24» проїзний документ ви можете в будь-якій залізничній касі.
– Я взяла квитки не на ту дату, що мені потрібно. Чи можна поміняти їх на іншу дату без втрати грошей?

– Ви маєте можливість переоформити квиток на потяг, який відбуває раніше дати, вказаної на купленому квитку. Якщо ж ви бажаєте здійснити поїздку пізніше дати, зазначеної у квитку, то потрібно повернути квитки через каси повернення.
При поверненні не менш, ніж за 24 години до відправлення поїзда, виплачується повна вартість. Від 24 до 9 годин до відправлення поїзда – повна вартість квитка і 50 % плацкарти (вартість місця в вагоні, в яку не враховуються витрати на паливо або електрику для локомотива, зарплата локомотивної бригади тощо); менш ніж за 9 годин до відправлення поїзда виплачується повна вартість квитка, а вартість плацкарти не виплачується.

– Я купила через Інтернет два квитки по банківській картці. Згодом плани змінилися, і я вирішила здати ці квитки. Чи можна їх здати, щоб повернути гроші, і що для цього потрібно?

– Здати проїзні документи, куплені через Інтернет, ви можете в залізничних квиткових касах, де отримаєте підтверджувальні документи, але повернуть вам гроші не відразу. Річ у тому, що кошти за невикористані проїзні документи повертаються таким чином: у разі оплати замовлення карткою міжнародних платіжних систем гроші повертаються банком на рахунок банківської карти її власника після надходження грошей на рахунок обслуговуючого банку згідно з платіжним дорученням залізниці. Для цього наша фінансово-економічна служба перераховує кошти на рахунок головного інформаційно-обчислювального центру «Укрзалізниці» або рахунок ТОВ «Експрес-2», залежно від сайту, на якому було куплено квитки.

Якщо цей процес затягується, то ви можете запитати в нас інформацію із зазначенням номера акта повернення, дати активізації акту і прізвища власника банківської карти.

– Я купив два квитки через Інтернет на сайті www.uz.gov.ua, але випадково вибив обидва на своє ім’я. Підкажіть, будь ласка, як можна змінити ім’я на одному квитку, щоб не втратити місце.

– Згідно з чинними правилами продажу проїзних документів, переоформлення квитків, пов’язане зі зміною прізвища, не проводиться. Внести своє ім’я в проїзний документ можна лише після повернення його в касу як неправильно оформленого.

– Нещодавно помітив, що на один і той самий потяг вартість квитків буває різна. З чим це пов’язано?

– Керівництвом «Укрзалізниці» прийнято рішення ввести на всіх залізницях України в дію систему тарифікації, яка визначає вартість квитків на поїзд залежно від дати відправлення.

Згідно з цією системою, вартість проїзду в поїздах Україною залежить від індексів, що встановлюються за календарним періодом і днем тижня.
Ця індексація дійсна на квитки на поїзди всіх категорій вагонів (СВ, купейні, плацкартні, загальні, в перший, другий і третій класи регіональних поїздів), єдиний виняток становлять приміські поїзди.

– Я попередньо купила квитки, але маленька дитина їх розірвала. Чи можна їх замінити, де і за яких умов?

– Якщо проїзний документ розірвано або пошкоджено, то відновити його можливо за наявності всіх його частин. З цим питанням ви можете звернутися в будь-яку квиткову касу.обмін квитка_2 обмін квитка_3 обмін квитка_4

 



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети