Деякі думки щодо створення ВО «Майдан» у Здолбунові

sesiya rayrady 021213 (14)На адресу ЗС надходять дзвінки, листи, коментарі щодо подій, які пов’язані зі спробами утворення ГО “Майдан”  у нашому районі. Ми вважаємо добрим знаком, коли люди хочуть висловлювати свою позицію. Це не означає, що вони “проти” чи “за”, це означає, що вони мають своє бачення ситуації і не бояться його висловлювати. Адже публічність і прозорість – це і є перші ознаки здорових процесів в суспільстві. Чим більше думок – тим більше можливостей знайти те, що об’єднує, і почати будувати щось по-новому, по-європейськи. Адже сьогодні мудрі люди кажуть, що мало змінити цю владу. Головне – змінити систему. Змінити підходи до вирішення тих чи інших питань.

obyednannya_maydanПозавчорашні події щодо створення у Здолбунові ВО «Майдан» почали активно обговорюватися небайдужою громадськістю та на Інтернет-ресурсах нашого краю. За останню добу я отримав чимало дзвінків із питаннями «що відбувається?», «що планується далі?», «коли «Майдан» нарешті почне працювати?» та ін. Були й дзвінки, які не містили питань, а озвучували позицію на кшталт: «Вони подуріли!» або «Ви всі там подуріли!». Оскільки сварку з хати вже винесли, вважаю за необхідне дати відповідь на ці та деякі інші питання.

Читати репортаж із засідання 4 січня.

Хронологія подій (можлива незначна неточність у датах).

  1. У понеділок, 23 грудня 2013 року, наступного дня після того, як у Києві було оголошено про створення ГО «Майдан», у Здолбунові місцеві координатори штабу національного спротиву (координатори, які впродовж майже місяця забезпечували чергування в штабі, відправляли людей на Київ, організовували збір теплих речей, вели інформаційну кампанію) виступили з ініціативою провести у неділю, 29 грудня 2013 року, установчі збори районної організації «Майдан».
  2. Про установчі збори, заплановані на 29 грудня, було повідомлено декільком громадським організаціям, активістам по селах, я поставив оголошення про збори на першу сторінку «Нового життя», яке мало вийти у п’ятницю, 27 грудня. За декілька днів планувалося дати оголошення на інтернет-ресурси, виготовити та запрошувати людей через листівки. Дату 27 грудня було також погоджено з двома районними опозиційними партіями, які мають парламентські фракції…
  3. Орієнтовно у вівторок, 24 грудня, до мене телефонує голова третьої опозиційної партії та переконує відмовитися від ідеї проводити установчі збори 29 грудня, БО У КИЄВІ ЩЕ НЕ ЗАТВЕРДЖЕНИЙ СТАТУТ «МАЙДАНУ». А без Статуту будь-які збори будуть нелегітимними. Аргумент суттєвий. Як наслідок, я «знімаю» оголошення у «Новому житті», ніхто нікого далі не повідомляє. Але частина людей, особливо по селах, уже знають про 29 грудня. Як повідомити про зміну планів їх? Як наслідок, приймається рішення 29 грудня все-таки зібратися у райраді та провести там зустріч депутатів з виборцями. Під час цієї зустрічі нічого не приймати та не створювати. Просто обговорити ситуацію в державі, районі й т.д.
  4. На зустріч 29 грудня приходить декілька десятків людей, в т.ч. голови трьох районних організацій опозиційних партій, які мають парламентські фракції. Один із них (той, який і «відміняв» установчі збори, заплановані на цей день) встає і… зачитує протокол установчих зборів Здолбунівської ГО «Майдан», які, виявляється, було проведено у четвер, 26 грудня! А на запитання щодо відсутності Статуту відповідає, що хто знає, коли той Статут буде у Києві, то що, нам стільки часу чекати? Всі в легкому шоці. Далі ми дізнаємось, що Здолбунівську ГО «Майдан» створили місцеві «Батьківщина», «Свобода» та «УДАР», а також голови районних громадських організацій «Точка зору» та «Відродження Дерманя»! Коли почули про останні дві – шок повторився. Я, до слова, взагалі не знав, що у нас такі існують. Як і жодного разу не бачив їх у районному штабі національного спротиву… То що ж робити далі? Ну, як створили, то нехай і працюють. Встаю та питаю, кому віддати телефон штабу національного спротиву, адже тепер, за моєю логікою, відправкою людей на Київ мав би займатися «Майдан». Телефон побував у декількох руках, але повернувся до мене: завтра принесеш… Тут же й виникло запитання, чому установчі збори відбулися у такій конспірації? Відповідь: це не так суттєво. Двері Здолбунівського «Майдану» відкриті для всіх охочих. Скоро буде доформовано Раду «Майдану» (5 представників, в тому числі «Точка зору» і «Відродження Дерманя» від громадськості у ній уже є). “Сергію, не хвилюйся, тебе теж візьмемо в раду…” – порадували мене. Насамкінець було вирішено зібратися у суботу, 4 січня 2014 року, на робочу нараду щодо «Майдану», та ПРИЙНЯТО РІШЕННЯ не йти на наступну сесію. Але це так, до слова…
  5. У середу, 1 січня 2014 року, біля пам’ятника Степанові Бандері, на прохання ветеранів ОУН-УПА, я коротко розповів ситуацію навколо Здолбунівського «Майдану». При цьому наголосив, що 4 січня планується робоча нарада громадськості щодо діяльності в нашому районі ГО «Майдан». Про жодні установчі збори питання не стояло. Щоправда, я помилився, коли сказав, що зустріч запланована на 13.00. Насправді була домовленість про 14.00. Вибачаюся перед усіма, хто вчора з моєї вини чекав цілу годину, доки підійдуть усі. Разом з тим, біля пам’ятника Бандері я висловив своє бачення того, як має діяти «Майдан».

Те, що відбулося позавчора, на жаль, залишає більше питань, ніж дає відповідей. Я погоджуюсь, що в такому форматі, який був позавчора, важко було про щось домовитись. Всіх переповнювали емоції. Але домовлятись можна завжди, коли є бажання. Позавчора його однозначно не було. Тому що нічого не заважало «ініціативній групі 26 грудня» залишитися та почати малювати якісь перші кроки здолбунівського «Майдану». Проте вони від цього відмовилися, пославшись, що вже 15.00, тобто пізно. Ніхто так і не отримав відповіді, як далі розбудовуватиметься організація, хто сформує її керівні органи (очевидно, що вони все-таки будуть), а головне питання – коли? Адже все, про що домовилися ініціатори – це зібратися знову, у звуженому форматі, без громадськості, «десь 15 січня, після свят». Тобто основний лозунг, за яким зараз діє ця організація, це «давайте почекаємо!» або «зробимо все, але потім!»…

Наскільки мені відомо, у Рівному «Майдан» створювався наступним чином: 3 партії запропонували по 2 людини від себе та запросили приєднатися 6 найактивніших представників громади. Тобто, щоб співвідношення було 50/50. ПРИ ЦЬОМУ ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ НЕ ОБИРАЛИ ПРЕДСТАВНИКІВ ГРОМАДСЬКОСТІ.

У Запоріжжі, щоб створити “Майдан”, на головній площі міста зібралося близько однієї тисячі громадян. Було запропоновано кандидатури, які мали увійти до керівництва організації. І запорожці, дідівсько-козацьким методом, проголосували за ці кандидатури. При цьому в жодного присутнього і думки не виникло, щоб не включити до керівництва представників політичних партій. Всі розуміють важливу роль політичних партій у процесах, що відбуваються.

У Львові ситуація дещо інша. Там організувати «Майдан» взялися 3 партії. Запропонували приєднатися громадським організаціям. От лише проблема: у Львові взяти участь у діяльності «Майдану» виявили бажання 43 громадські організації, які почали вимагати прозорості формування та запропонували свої кандидатури з числа студентів та активістів… Провокатори, – скаже хтось! Та що можуть ті 43 ГО без політичних партій? Може, й так. Тільки сьогодні  багато хто заплутався, хто саме є провокатором: політичні партії (від яких, переважно, лозунги, які подаються як план дій, хоча насправді є нічим іншим, як переліком мрій), чи громадськість?

Свіжий приклад. Числа 23 грудня місяця 22-річний студент Андрій Балан закликав усіх небайдужих через соціальні мережі, у неділю, 29 грудня, йти в лігво Януковича – «Межигір’я». «Провокатор!» – одразу охрестили молодого студента лідери опозиції. Але вже 25 грудня з’являється заява Юлії Тимошенко із закликом… йти на «Межигір’я»! Її чомусь лідери опозиції провокатором не назвали, а дружно приєдналися до акції…

 Ще одна цікава фраза, яка прозвучала з вуст одного з наших місцевих лідерів 4 січня: «Ми, 5 лідерів партій та громадських організацій не дозволимо, щоб в наш «Майдан» вступили ті, хто колись працював на регіоналів!». Позиція цікава. У першу чергу тим, що стало чітко зрозуміло: є людина, яка має право вирішувати за п’ятьох та робити заяви від п’ятьох. А підконтрольні «Свобода» з «УДАРом», так само як і «Точка зору» та «Відродження Дерманя» – ширма для створення видимості демократії? Але суть навіть не в цьому. Скажіть, хтось може за останній місяць кинути камінь в Інну Богословську? Людину, яка впродовж довгого часу обливала брудом всю опозицію, але в найвідповідальніший момент зробила свій вибір? Сьогодні Богословська, як колишній член їхньої команди, робить значно більше, як багато тих, хто був із опозицією з самого початку. Хоче колишній член чи прихильник Партії Регіонів вступити у здолбунівський «Майдан»? – Будь ласка, дорога відкрита, ласкаво просимо! Але отримуй одразу пачку листівок «Зека – геть!» та йди в люд, доводь свою «прозрілість»!

Цікаво прозвучало ще одне питання, суть якого зводиться до того, що в Здолбунові зареєстровано декілька десятків ГО, але скільки їх дієвих? То це виходить, що в керівництві «Майдану» має бути по одному представнику від партій, які мають фракції у ВР, та від ГО, які тільки на папері? Погоджуюсь. Не логічно, якщо є громадська організація, в якій 2 людини, і вона має таке ж представництво в президії «Майдану», як і відомі політичні партії. Але є й інша сторона медалі. Чи сильно я помилюся, якщо скажу, що в Здолбунівському «Пласті» членів організації більше, ніж у двох районних організацій політичних партій, які мають свої фракції у ВР, разом узятих? То від них теж має бути однакове представництво?

Бридко те, як на зборах 4 січня окремі виступаючі говорили про ветеранів, які заповнили зал. Мовляв, хто ви такі та чого сюди прийшли? Відповідаю. Це ті, хто якраз ХОДИТЬ ЗАВЖДИ І ВСЮДИ. Це ті, хто був на сесії, коли висловлювали недовіру голові РДА, ті, що беруть участь у всіх заходах поблизу пам’ятника жертвам голодоморів та Бандері… «Так домовлялися ж, що це робоча нарада, на яку прийде по 1 представнику від партії та ГО!» – говорили представники політичних організацій. Мда, цікаво. Від «Свободи» було 3 представники, від «УДАРу» та «Батьківщини» – по 2. Дивна якась математика…

Але це все деталі. Головне – інше. Організацію, яку називають ГРОМАДСЬКОЮ, яка покликана стати максимально популярною серед людей, стати народною, – від цих же людей ховають? Бо, на моє переконання, на всі вищепоставлені питання має відповідати не Кондрачук, Іваненко чи Петренко, а ГРОМАДА. Моя пропозиція зробити оголошення, дати їх в газету та на сайти і провести ПРЕЗЕНТАЦІЮ Здолбунівської ГО «Майдан» (якщо конференція вже проведена, нехай буде презентація для громадськості) – підтримана не була. Ну бояться чомусь деякі діячі зібрати зал людей, які хочуть в «Майдан». Чому? Мені не зрозуміло…

Ну добре, не хочете цього – нехай. То скажіть хоча б, коли організація, яка вже вами створена, почне діяти? Після 15-го, після 25-го? А чи не буде пізно? А що робити тим, хто хоче вступити в «Майдан» та працювати там ВЖЕ, не чекаючи 15-го? Зрештою, хто в районі та коли почне виконувати план дій майдану на січень 2014 року?

А може, варто вже, не чекаючи, дослухатися до слів Юлії Тимошенко, викладених у зверненні від 25.12.2013 року: “Скільки ми ще будемо лише співати на Майданах пісні та перетворювати біду у свято?! Борітеся й дійте! Йдіть уперед! Мирно, але сильно!”…

Р.S. «Майдан” створено і, дай Боже, колись він таки запрацює. Проте штаб національного спротиву ніхто не ліквідовував. Усіх, хто хоче працювати заради спільної перемоги вже зараз, а не чекати, доки щось родиться, хто має бажання поїхати на Майдан до Києва (зараз там дуже потрібні люди), просимо звертатися до районного штабу національного спротиву за телефоном 067 833 94 61.

Сергій Кондрачук



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети