Будеразькі ставки – пошук компромісу

будераж_1 (1)Серія матеріалів Ставки, і тут Ставки   про Будеразькі ставки   стимулювала ЗС побачити ситуацію на власні очі. Сприяла цьому і розмова із уповноваженим представником орендаря ставка Стасюком Миколою Миколайовичем, який погодився, щоб дискусія перейшла із заочної площини в очну.

Отож візит в Будераж. Будній день 18 година. Дорога, звичайно, та ще-військова, там просто так не заїдеш. При в’їзді на ставок одразу побачив щит, який повідомляє про заборону ловити рибу, плавати на човнах, купатися та про те що ведеться відеоспостереженння.будераж_1 (4)

Оглядаючи територію навколо водойми підсвідомо тримаю в голові заяву рибалок, яку вони подали до прокуратури (детальніше тут):

Ми, відповідно до Конституції України, Водного кодексу України (ст. 47), Закону України “Про тваринний світ” (ст. 27), Постанови Кабміну “Порядок здійснення любительського й спортивного рибальства” і, врешті-решт, Постанови Кабміну № 420 від 29 травня 2013 року, маємо право займатися любительським рибальством на орендованих ставках. Чому нас позбавляє цього права орендатор Стасюк М. М.? Виганяє зі ставка, змінює рівень води, сипле хлорне вапно, викликає наряди міліції. Сторож Парета П. В. (до речі, працює у підприємця понад 10 років, а чи оформлений офіційно на цю роботу, перевірте, будь ласка) постійно проганяє нас зі ставка, грубіянить, ображає, залякує. На нашу вимогу орендар ставка Стасюк М. М. відмовляється показати договір оренди або додаток до нього, де вказано, що водокористування обмежене. Відмовляється пред’явити і акт про зарибнення, накладну на купівлю риби. Цих документів немає в сільській раді, хоч орендар зобов’язаний їх оприлюднити.

Від ЗС Ось посилання на ЗАКОНИ і постанови:http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/420-2013-%D0%BF

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/213/95-%D0%B2%D1%80/page2

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5293-17

http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1126-98-%D0%BFбудераж_1 (3)

 І запитуємо про це у представника орендаря. На що отримуємо такі відповіді:

  1. Стосовно обмеження права займатись рибальством. Орендарем було визначено більше 100 метрів вздовж берега водойми на яких дозволено рибалити, тобто ловити на вудочку аборигенні види риби –ті, що існували у цьому ставку до здачі його в оренду і які природнім чином, а не штучних зарибненням продовжують існувати у водоймі. Чому саме ці 100 метрів? Тому що біля цих місць встановлено відеоспостереження, яке дозволяє чітко бачити, що ведеться вилов саме аборигенних видів риб, а не коропа, білого амура чи товстолоба, якими зариблюється ставок. Рибалки наполягають на праві ловити рибу у будь-якому місці на ставу-це не правильно. Орендар вкладує гроші для розведення і продажу риби. І не для того, щоб хтось безкоштовно її виловлював. Більшість рибалок розуміє це, але є принципових пару чоловік, які вважають, що витрачатись повинен орендар, а користуватись благами, створеними зусиллями орендаря такі рибалки як вони. Це вже не кажучи про неодноразові затримання рибалок із різними засобами лову риби, мішками вкраденої риби із так званої «шахти» біля сторожки, які всі є зафільмовані (демонструє відео затриманих рибалок, знаряддя лову, мішки з рибою). Тому вважаю нормальним мати 100 метрів для задоволення від рибальства, а не браконьєрства.будераж_1 (6)
  2. Щодо нашого помічника Парети П.В. він є нашим родичем, тому допомагає слідкувати за господарством. Ви гляньте на нього (показує на чоловіка років 50 невеликого зросту) і скажіть він може комусь погрожувати, когось побити? А от пан Дмитрук, директор школи, вважає, що він має право обшукувати нашого помічника як він це зробив нещодавно. Це при тому, що всі стосунки із паном директором, який до цього був орендатором ставку ми вже давно залагодили на паном Дмитруком запропонованих умовах, до речі можете поцікавитись у нього на яких саме і він власноручно відмовився від ставка, що і засвідчено нотаріально.будераж_1 (7)
  3. Щодо накладних і актів на зариблення. Ось вони-дивіться (показує багато паперів). І правила водного об’єкту і решта документів є в сільській раді. Тому можна просто прийти і ознайомитись із ними, але цього підписанти і ініціатори рибного бунту у Будеражі чомусь робити не хочуть, зате справно пишуть листи в усі інстанції.

Далі спілкуємось із тим самим «злим сторожем» Васильовичем. Супроводжує нас весь час місцевий пес Кузьма Петрович.

–          Васильович, показуйте свої біцепси і бойові прийоми карате :) якими ви залякуєте місцевих рибалок.

–          Та ну вас, я нормальна людина яка просто допомагає охороняти ставок. Ми ж для людей і лавочки і столи поробили – сидіть відпочивайте. Можете ноги помочити, бо купатись ми хоч і не забороняємо, але й не стимулюємо, адже це не є ставок для купання, тому і таблички попереджувальні висять. Але якщо люди на свій страх і ризик купаються як зараз, то ми їх не чіпаємо. Ми попередили, а далі про свою безпеку вони дбають самі.будераж_1 (5)

–          А рибалок нащо ганяєте?

–         Ми всюди написали таблички де можна ловити, а де ні. Всі нормальні люди розуміють те що написано і йдуть ловити там де орендар визначив місця, а всі хитрі ховаються по лісу і ловлять все підряд. Нащо ж купувати, якщо можна днем і вночі ловити, ще і друзів та колег настійливо запрошувати на риболовлю, як це робить, наприклад пан Дмитрук. Я не розумію таких людей. Ну хочеш-прийди позакидай вудку, але ж так озлоблено бути налаштованим до орендарів та мене то якось не правильно. От на днях обшукував мене, я думав, що телефон забере, а він каже, що зброю в мене шукав. Ви ж попитайте по селі хто і що і про кого каже.будераж_2 (2)

По дорозі всюди сидять рибалки і відпочиваючі. Не полінувався розпитати майже кожного. Питання всім стосувались як тут на ставку ловиться риба, чи дають ловити рибу орендарі, чи дозволяють відпочивати, хоча відповіді ніби і очевидні, адже люди якраз цим і займаються , проте відповіді були не односкладові, а розширені :)

будераж_1 (2)

Група відпочиваючих (частина з Будеража, інші з Мізоча) повідомила наступне:

–          Відпочивати ніхто ніколи не заважав, тому роблять це часто і залюбки

–          Ловить рибу з усіх присутніх лише один чоловік, який до того ж підписувався під першою скаргою на те, що рибалити не дозволяють на ставку. Але чоловік повідомив таку річ, по перше він підписував скаргу не читаючи і думав, що підписує петицію про створення рибальського товариства, а по –друге, коли прочитав про заяву в прокуратуру то побачив там і своє прізвище, правда з помилкою в ініціалах, але він його не підписував і підпис там стоїть але не його. Те що рибалити є де він частково задоволений, але не розуміє чому лише на стометрівці. Бо він живе зі сторони с.Суйми і йому до місця, визначеного орендарем йти 2 кілометри, а якби дозволено було б усюди ловити навкруги ставу то робив би це ближче до своєї хати.

–          Троє жіночок взагалі негативно віднеслись до бунту рибалок і розказали таку штуку. До цього щороку подружжя Стасюків при спуску ставку виділяло по 1-1,5 тони риби безкоштовно селянам Будеража. Складались списки виконкомом сільради і по ним роздавалась безкоштовно риба. Окрім того і на весілля і на похорони Стасюки давали рибу по дуже демократичним цінам, хоч і по звичайним вона теж дешевша ніж у Мізочі, Здолбунові чи Рівному. Тепер же жіночки побоюються, що орендар відмовиться від такого собі жесту доброї волі і не буде давати риби. Особливо на це нарікала мати багатодітної сім’ї, яка виховує одну свою доньку і трьох всиновлених.

Йдемо до рибалок, їх було чоловік з 10 на цій стометрівці. Всі позитивно відгукнулись про можливість рибалити, щоправда половина із них з усмішкою і словами з яких можна зрозуміти, що це лише часткове задоволення, адже і їх цікавить розширення території де можна було би ловити рибу. Дехто прямо запитує, а чому взагалі якісь обмеження є, адже це загальне водокористування, а не обмежене.

Повертаємось до сторожки, де вже чекає декілька дещо збуджених чоловіків. Почувши, що я розпитую про ставок, рибалок і орендаря стали активно коментувати все про знали чи чули. В основному негативно відгукувались про ініціативи п.Дмитрука, який на їх думку і сам не зміг впоратись із ставком і іншим не дає це нормально робити, а також розповіли про безперспективність створення товариства рибалок, посилаючись на досвід сусіднього села, де ініціатива завершилась одноосібних господарюванням на невеличкій площі зарибленням, бо люди не повірили в ідею і не підтримали.

 Чоловіки виговорились і прийшов час подивитись документацію. Її було багато і різної. Представник орендаря повністю надав її для огляду.будераж_2 (7)

Думка була би не повною, якби не почули ще і сільського голову Будеража Баранова В.Ф

Пан Володимир із довгого і доволі просторого коментаря декілька раз повторював різними словами речі, які ми коротко опишемо так:

  1. Він за громаду і за підприємців, тому компромісу альтернатив не бачить. Його треба знаходити. Орендар ставку систематично надає допомогу і сільській раді і громаді в т.ч оргтехнікою стовпчиками для огорожі, рибою, подарунками в школу. І не так багато підприємців у далекому Будеражі, щоб не спробувати цей компроміс знайти.
  2. Голова нарікає на швидкоплинні зміни у законодавстві і певний колапс. Договір оренди підписує голова Здолбунівської РДА, а все невдоволення і наслідки підписаних договорів приходиться відчувати громаді і йому як голові місцевої ради, тому було би добре щоб були роз’яснення щодо того як саме і що має оприлюднюватись, записуватись в договір тощо для того щоб усі отримали чіткі відповіді на свої питання.
  3. У Будеражі є ще декілька водойм – тому будь-ласка запрошуються бажаючи взяти їх в оренду і господарювати і рибу ловити і купатись. Беріться і зробіть ще краще ніж є у когось.

Тепер власні думки і спостереження з побаченого, почутого і аналізу деяких документів.будераж_2 (8)

Із перелічених вище нормативних актів найбільш конкретним є саме положення Водного кодексу України. Тому цитуємо:

Ст.47 Водного кодексу України

Місцеві    ради   зобов’язані   повідомляти   населення   про встановлені ними правила, що обмежують загальне водокористування.

На    водних    об’єктах,    наданих   в   оренду,   загальне  водокористування    допускається    на    умовах,    встановлених водокористувачем,  за  погодженням  з  органом,  який надав водний об’єкт в оренду.

Водокористувач,  який  узяв  водний  об’єкт у користування на умовах  оренди,  зобов’язаний  доводити  до відома населення умови водокористування, а також про заборону загального водокористування на водному об’єкті, наданому в оренду.

Якщо  водокористувачем  або  відповідною радою не встановлено таких  умов,  загальне  водокористування визнається дозволеним без обмежень.

Це говорить про те, що було би добре мати ПУБЛІЧНИЙ порядок водокористування, який буде знаходитись і біля в’їзду на ставок і в приміщенні сільської ради чи біля неї на інформаційному стенді, в т.ч із чіткою схемою що і де можна робити, а під схемою із чіткими і однозначними посиланнями на норми закону, які саме так дозволяють визначати саме так правила водокористування.

Чому досі не внесені актуальні зміни до договорів оренди зі сторони Здолбунівської РДА, де будуть прописані ці умови водокористування, згідно змін, внесених КМУ у 2013 році?

Автор матеріалу дійсно переконався, що ситуація не така однозначна і є прихильники і противники у кожної із сторін, але компроміс треба таки шукати і шукати у площині де обидві сторони щось виграють і зробити це найпростіше безпосередньо за одним столом і не в прокуратурі чи міліції, а у рідному селі.

 

Микола Орлов

будераж_2 (4)

Спонсорська допомога сільрадібудераж_2 (3)

А це взагалі унікальний документ. Дирекція школи дякує за спонсорську допомогу. Так,так, підпис того самого директора, що і на заявах в прокуратуру із скаргами на спонсора школибудераж_2 (6)

Розписка у власній неспроможності вести бізнес на ставкуводокористування будераж_2 (1)

Документи на зарибленнябудераж_2 (5)Близько сотні підписів у підтримку п.Стасюків



Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію. Коментатори, які використовують декілька ніків (імен)-будуть попереджені і можуть бути забанені. Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам zdolbunivcity@i.ua і модератор ОБОВ'ЯЗКОВО розгляне ваш лист у найкоротший термін.

Інструкція: "Як користуватися системою коментування"
 
 
 

Архіви

 
 

Партнери

 
 ЗЕОН член Партнерства За прозорі місцеві бюджети